Haber
09 Kasım 2018 - Cuma 10:21
 
Büyükşehir’de beklenen anlaşma sağlandı
Başkan İbrahim Karaosmanoğlu, 1200 çalışanı ilgilendiren Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri ile Belde A.Ş çalışanlarının maaş ücretlerine sosyal haklarla birlikte yüzde 31 zam yapıldığını açıkladı
KOCAELİ Haberi
Büyükşehir’de beklenen anlaşma sağlandı

Büyükşehir Belediyesi’nin yan iştiraki olan Belde A.Ş’de örgütlü olan Hizmet İş Sendikası ile işveren sendikası Yerel-Sen arasında bin 200 işçiyi ilgilendiren Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde uzlaşma sağlanmıştı. KBB Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu sözleşmenin detaylarını açıkladı. Açıklanan Toplu İş Sözleşmesi’nde işçilere bayram ikramiyesi olarak sadece 120 TL verildi.

 

İş kanununa göre Hizmet İş Sendikası ile Yerel Sen sözleşmede anlaşamayınca arabulucu sürecine gidildi ve arabulucu nezdinde yapılan görüşmelerden de sonuç çıkmayınca yasal takvim de ilerlemeye devam etmişti. İlk olarak Hizmet İş Sendikasına üye isimlerden önce grev oylaması için imza toplanmaya başlanmıştı. 7 Kasım’da yapılacak grev oylaması öncesinde Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu devreye girmesiyle anlaşma sağlanmıştı. İbrahim Karaosmanoğlu anlaşmanın detaylarını Antikkapı Restoran’da düzenlediği toplantıyla aktardı. İbrahim Karaosmanoğlu ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya Hizmet İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı İdris Ersoy, Belde AŞ Genel Müdürü Kemal Yazıcı, Yerel Sen Genel Sekreteri Mümtaz Uzun ve işçiler de katıldı.

 

SOSYAL YARDIMLAR

Yeni sözleşmeye göre 3 çocuklu her personele ayda 40 lira yardım, aylık 60 yakacak yardımı yapılacak. Öğrenim yardımları ilkokul in 135 lira, orta okul için 145 lira, lise için 160 lira ve üniversite için 200 lira olacak. Ramazan ve Kurban bayramlarında ise 120’şer lira sosyal yardım yapılacak.

 

İZİN VE YEVMİYE

366 lira izin yardımı yapılacak ve senede bir kere bir maaş ikramiye verilecek. Yardımcı dosyada çalışan 2014 yedinci aydan sonra işçilere kademeli olarak seyyanen ortalama 12 TL yevmiye ilavesi yapılacak. Ücret zamları ise 2019 yılı için yüzde 31 oranında zam yapıldı. Bu zam ücretlere yüzde 15.30 sosyal haklarda ise yüzde 15.30 olarak yansıtıldı. İkinci yıl için ise 6 aylık enflasyon oranında zam yapılacak.

 

Kaynak: Editör: OĞUZHAN AKTAŞ
Etiketler: Büyükşehir’de, beklenen, anlaşma, sağlandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı