Haber
25 Eylül 2019 - Çarşamba 14:30
 
Bu 3 sağlık merkezi sadece Suriyelilere hizmet veriyor
Kocaeli’de sayıları her geçen gün artan Suriyeliler için Darıca, Çayırova ve Gebze’de Göçmen Sağlık Merkezleri kuruldu.
SAĞLIK Haberi
Bu 3 sağlık merkezi sadece Suriyelilere hizmet veriyor

Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’ne bağlı Göç Sağlığı Dairesi Başkanlığı himayesinde Kocaeli’de 3 adet Göçmen Sağlık Merkezi kuruldu. Darıca, Çayırova ve Gebze’de kurulan sağlık merkezlerinde, Suriyeli göçmenlere koruyucu sağlık hizmetleriyle temel sağlık hizmetleri veriliyor. Merkezlerde, ortalama her 4 bin kişiye hizmet verecek bir hekim ile bir yardımcı sağlık personeli bulunuyor.

 

GEBZE’DE BİN 200 KİŞİYE SAĞLIK HİZMETİ

 

Şubat ayında, Gebze Osman Yılmaz Mahallesi İstanbul Caddesi Yunus Emre Parkı karşısında hizmete açılan Göçmen Sağlık Merkezi’nde Mart ayından itibaren hasta kabulüne başlandı. Merkezde Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında yaklaşık bin 200 göçmene sağlık hizmeti verildi. Merkezde Bangladeş uyruklu bir doktor, Suriyeli 2 hemşire ve bir de tercüman görev yapıyor.

 

KADIN DANIŞMA MERKEZİ DE BULUNUYOR

 

Göçmen Sağlık Merkezlerinde, ayrıca aynı hizmet binasında Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu, Sığınmacılar ve Göçmenler Dayanışma Derneği ve Sağlık Müdürlüğü arasında imzalanan protokol doğrultusunda psikolog, sosyal çalışmacı, sağlık aracısı, sağlık eğitmeni, tercüman, destek personelinin bulunduğu Kadın Danışma Merkezi de yer alıyor. Bu merkezde ayrıca anne sağlığı, üreme sağlığı, gençlik ve ergen sağlığı, sevk ve yönlendirme, aile planlaması, çocuk bakım hizmetleri, psikososyal destek yönlendirme, bilgilendirme, farkındalık arttırma gibi hizmetler ile hijyen öz bakım, üreme sağlığı kit ve malzemeleri, anne bebek kitleri hizmetleri yer alıyor.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı