Haber
11 Temmuz 2019 - Perşembe 11:07
 
Benzine zam kapıyı çalıyor...
Artan dolar kuru ve uluslararası, piyasalarda atış gösteren ürün fiyatlarıyla birlikte benzine 15-16 kuruşluk zam ile tekrar gündemdeki yerini aldı. Benzine zam kapıda...
EKONOMİ Haberi
Benzine zam kapıyı çalıyor...

Ekonomik dalgalanmalar sonucu ürün fiyatlarına etki eden zamlara bir yenisi daha ekleniyor. 

 

Dolar kurunun yukarı aşağı yönlü hareketler, uluslararası piyasalarda ürün fiyatlarındaki (motorin ve benzin) dalgalanma ve Brent petroldeki ivmelenme, benzin ve motorin fiyatlarında oynaklığa neden oluyor. Benzin ve motorin fiyatları, kısa aralıklarla ya artıyor ya da düşüyor.

 

YENİ HAREKET VE ZAM

 

Dolar kuru, 5 TL 60 kuruştan 5 TL 75 kuruşa çıktı. Kur, daha sonra br mktar gevşedi. Bu sırada, uluslarası pyasalarda da benzinin ton fyatı, 634 dolardan 654 dolara kadar çıktı. Bu veriler benzinde 15-16 kuruşluk bir zammı gündeme getirdi.

 

İKİ SEÇENEK

 

Habertük'ten Olcay Aydilek'in haberine göre; Hükümet, “eşel mobil” sistemin, işletebilir. Bu durumda, zam ihtyacı kadar beniznin ÖTV’si düşülebilir. Böylece, pompa satış fiyatları sabit tutulur. Eşel mobil işletilmezse, daha önce olduğu gibi zammın pazartesiyi salı gününe bağlayan gece pompa fiyatına yansıtılması bekleniyor.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı