Haber
17 Temmuz 2019 - Çarşamba 16:37
 
Basına ‘borç’ kıskacı!
Resmi ilanların adaletli dağıtılmaması ve döviz kurlarındaki yükselişle borçlandırılan muhalif gazetelerin üzerinde ikinci mali baskı da yürürlükte. Artık gazetelerin vergi borcu varsa resmi ilan ödemeleri doğrudan bu borçlarına aktarılacak
EKONOMİ Haberi
Basına ‘borç’ kıskacı!

Resmi ilanların adaletli dağıtılmaması sorunu üzerine döviz kurlarındaki yükselişle baş etmeye çalışan muhalif gazeteler için şimdi de ‘borç’ kıskacı gündemde. İlanların adaletli dağıtılmamasıyla borçlandırılan muhalif gazetelerin resmi ilan gelirleri artık doğrudan borçlarına aktarılacak.


1 Mart 2018’de yürürlüğe giren 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun’un 22/A maddesinde yapılan değişikliğinin uygulanma tarihi ilk olarak 1 Ocak 2019 olarak belirlenmiş, daha sonra 1 Temmuz 2019’a ertelenmişti. Kanunun ilk uygulaması dün başladı. Bundan sonra gazetelerin gecikmiş vergi borcu varsa, Basın İlan Kurumu’ndan gelecek olan meblağ, gazeteye değil borcu karşılığı olarak vergi dairelerine yatırılacak.Gazetelerin ayakta durmasını sağlayan en önemli gelir kaynaklarından biri resmi ilanlar. Dün itibariyle resmi ilan ödemeleri artık gazetelerin ‘vergi borcu’ olup olmadığına göre yapılmaya başlandı.

 

Gazeteler vadesi geçmiş vergi borcu bulunmadığına dair belgeyi Basın İlan Kurumu’na sunması halinde ödemeyi alabilecek.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı