Haber
07 Ağustos 2019 - Çarşamba 22:40
 
Baharat, kuruyemiş ve bakliyatlardaki büyük tehlike!
Gıda Güvenliği Derneği Başkanı Samim Saner, açıkta satılan bakliyat, kuruyemiş ve baharatlardaki gizli tehlikeye karşı tüketicileri uyardı.
SAĞLIK Haberi
Baharat, kuruyemiş ve bakliyatlardaki büyük tehlike!

Gıda Güvenliği Derneği Başkanı Samim Saner, fiyatların artmasıyla açıkta satılan bakliyat, kuruyemiş ve baharatlara yönelen tüketicileri uyardı: "Tavsiye edilen tüketim tarihini bilemediğiniz bu ürün gruplarındaki başta aflatoksin olmak üzere küf toksinleri riski; karaciğer kanserinin en büyük tetikleyicilerinden.

 

Gıda Güvenliği Derneği Başkanı Samim Saner halk arasında 'açıkta satılan' bu ürünlerin daha sağlıklı ve 'organik' olduğuna dair yanlış bir algının oluştuğuna dikkat çekip sözlerini şöyle sürdürdü:

 

"Bir gıdanın kimin tarafından üretildiğinin ve resmi kontrollerden geçtiğinin bilinmesi lazım.

 

Hangi tarihte üretildiği, tavsiye edilen tüketim tarihi, içinde ne bulunduğu, üreticinin bakanlığa kayıtlı olup olmadığını, yani bir ürünün etiketini okumayı bilmemiz gerekiyor.

 

1-009.PNG

 

Eğer bir gıdayı etiketsiz ve ambalajsız halde satın alıyorsanız muhtemelen resmi kontrollerden geçmemiş, izinsiz ve menşei bilinmeyen ve sağlık riski bulunan bir gıdayı alıyorsunuz ve tüketici olarak hijyen ve gıda güvenliği anlamında ciddi bir hata yapıyorsunuz.”

 

Tüketicilerin açıkta satılan kuruyemişler sıcak servis edildiğinde o ürünün 'taze' olarak benimsediğini vurgulayan Samim Saner, gerçek anlamda tazelik ve hijyen için en güvenli yolun ambalajlı, kimin tarafından üretildiği ve tavsiye edilen tüketim tarihi belli ürünleri tercih etmek olacağını vurguladı.

 

Saner "Uzmanlar en zararlı küf toksininin Dünya Sağlık Örgütü'nce bir numaralı kanserojen madde olarak nitelendirilen aflatoksin maddesi olduğunu bildiriyorlar.

 

Aflatoksin maddesi uygun koşullarda kurutulmamış ve muhafaza edilmeyen; açıkta satılan kuruyemiş, baharat ve kuru meyvelerin üzerindeki gözle görülmeyen bir küflenme sonucunda ortaya çıkan zehirli bir kimyasal maddedir.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı