Haber
26 Haziran 2019 - Çarşamba 13:25
 
Babaköy’de ağaç kesimi şimdilik durdu
Kandıra Babaköy’de taş ocağı açılması için ağaç kesimi başlamıştı. Aynı bölgede Roma dönemine ait tarihi mezarlar çıktı. Bu günlerde ise ağaç kesiminin durdurulduğu öğrenildi.
KOCAELİ Haberi
Babaköy’de ağaç kesimi şimdilik durdu

Kocaeli Valiliği, Kandıra Babaköy’de Kuzey Marmara Otoyolu için taş ocağı açılacağını ve çalışma kapsamından 2 bin 159 ağaç kesileceğini duyurmuştu. Çevrecilerin ve Kandıralıların tüm itirazlarına rağmen ağaç kesimlerine başlanmıştı. 13 hektar büyüklüğünde olacak taş ocağı için bölgede ağaç kesimi ederken aynı bölgede çok önemli tarihi mezarların olduğu da ortaya çıkmıştı.

 

ROMA DÖNEMİ'NE AİT

 

Bölgede Roma Dönemi’ne ait en az 2 bin yıllık kayaya oyulmuş lahit mezarların olduğunu ilk olarak Astakos Haber olarak duyurmuştuk. Bu gelişme sonrası CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar ve İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, konuyu meclise taşımıştı. Diğer yandan TMMOB Kocaeli İKK da Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’na bir dilekçe vererek tarihi mezarların durumunu sormuştu.

 

AĞAÇ KESİMİ DURDU

 

Tüm bu gelişmeler sonrası bölgede ağaç kesiminin durdurulduğu öğrenildi. Ağaç kesiminin neden durdurulduğu tam olarak netleşmeztken, bölge sakinleri, tarihi mezarlar nedeniyle İl Koruma Kurulu’nun bölgede bir inceleme başlattığını, bu nedenle de ağaç kesiminin şimdilik durdurulduğunu vurguladı. İl Koruma Kurulunun bundan sonra nasıl bir karar alacağı ise merak konusu oldu.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı