Haber
17 Kasım 2017 - Cuma 12:28
 
Atatürk için panel düzenlenecek
Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün naşının alınarak İzmit’e getirilişinin 79’uncu yıldönümü olması nedeniyle Numan Gülşah ve ADD Kocaeli Şube Başkanı Orhan Özdemir Tren Garı Sanat Galerisi’nde basın açıklamasında bulundu
KOCAELİ Haberi
Atatürk için panel düzenlenecek

ADD Kocaeli Şubesi tarafından İzmit Tren Garı Sanat Galerisi’nde gerçekleştirilen basın açıklaması ile 19 Kasım Pazar günü saat 14.00’te ADD Kocaeli, Biz İzmitiz, Çekül Vakfı ve KYÖD’ün ortaklaşa düzenleyecek olduğu Atatürk Konulu Panel hakkında bilgilendirmelerde bulundu.


PANELE HERKES DAVETLİ
Konuyla ilgili konuşan ADD Kocaeli Şube Başkanı Orhan Özdemir, “19 Kasım Pazar günü saat 14.00’te KYÖD’de üniversitelerden hocalarımızın da iştirak edeceği ve halkımızın da davetli olduğu Atatürk konulu panel düzenledik. Herkesi bu panele davet ediyoruz. O gün aynı zamanda 79 yıl önce bu tarihi olaya tanıklık eden ve hala İzmit’te yaşayan 19 tane yurttaşımızı belirledik. Onlar da programımıza gelerek yaşadıklarını, gördüklerini anlatacaklar. Bunu da bir belgesel olarak çekmek istiyoruz. Kocaeli Üniversitesi’nden de söz aldık. Güzel bir belgesel olacağını ümit ediyoruz” dedi. 


İZMİT MAHŞERİ KALABALIKTI
Konuşmasına tarihi bilgilendirmeler ile başlayan ADD Kocaeli Şube Başkanı Orhan Özdemir, “Cumhuriyetimizi kuran Gazi Mustafa Kemal Atatürkümüzün naşının İstanbul’dan alınarak İzmit Garı’na getirilişinin 79’uncu yıldönümünü anıyoruz. Bilindiği üzere Atamızın naşı Dolmabahçe Sarayı’ndan alınarak Sarayburnu’na top arabaları ile getiriliyor. Oradan Zafer Muhridin’e naklediliyor. Daha sonra Haydarpaşa açıklarında Yavuz Zırhlı Gemisi’ne naklediliyor. Haydarpaşa’dan hareket ederek İzmit’e doğru yola çıkan gemiye Yunanistan, Romanya, İngiltere, Fransa, Almanya ve Sovyet Rusya donanmasının da eşlik ettiği muhteşem bir deniz filosu şeklinde geliyor. İzmit ise mahşeri bir kalabalık. Darıca açıklarına geldiklerine zaman top atışları ile misafir gemiler Yavuz Gemisi’ni selamlayarak İstanbul’a tekrar dönüş yapıyor” diye konuştu. 


BELGESEL YAPILACAK
Açıklamalarına devam eden Özdemir, “Bugünü idrak etmek, unutmamak, yad etmek ve ulusal kahramanımıza bir vefa borcumuz olduğu için her yıl bu programı yapıyoruz. Bu yıl 19 Kasım Pazar günü saat 14.00’de KYÖD’de üniversitelerden hocalarımızın da iştirak edeceği ve halkımızın da davetli olduğu Atatürk konulu panel düzenledik. Herkesi bu panele davet ediyoruz. O gün aynı zamanda 79 yıl önce bu tarihi olaya tanıklık eden ve hala İzmit’te yaşayan 19 tane yurttaşımızı belirledik. Onlar da programımıza gelerek yaşadıklarını, gördüklerini anlatacaklar. Bunu da bir belgesel olarak çekmek istiyoruz. Kocaeli Üniversitesi’nden de söz aldık. Güzel bir belgesel olacağını ümit ediyoruz” şeklinde konuştu. 


İLETİŞİME GEÇSİNLER
Özdemir’in ardından açıklamalarda bulunan ADD Kocaeli Şube Temsilcisi ve Çekül Vakfı İl Temsilcisi Numan Gülşah, “Atatürk’ün cenazesini yüz binler uğurladı. Basında yer alan yazılar da uğurlamaya katılan insanların neler düşünüp neler htikleri yok. İzmit’te de aynı şey var. O güne tanıklık edenler etrafına söylemiş. Ama ölüp gittiler. Şimdi kalan 19 kişinin düşüncelerini aktarmak için ADD Kocaeli Şubesi, Çekül Vakfı ve İletişim Fakültesi olarak ortak bir çalışma yaptık. Önümüzdeki günlerde belirlediğimiz kişilerin evinde belgesel çekimi yapacağız. Bizim ulaşamadığımız kişiler varsa sizlerin aracılığı ile iletişime geçerlerse çok sevineceğiz” ifadelerini kullandı. 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Atatürk, için, panel, düzenlenecek,
Yorumlar
Haber Yazılımı