Haber
23 Mayıs 2019 - Perşembe 17:21
 
'Astımı olan kişileri zor bir süreç bekliyor'
Astım rahatsızlığı hakkında bilgi veren ve astımı tetikleyen etkenleri anlatan KOÜ Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Haşim Boyacı, “Bahar aylarında polenlerin çoğalmasıyla alerjik astımı olan kişileri zor bir süreç bekliyor”
SAĞLIK Haberi
'Astımı olan kişileri zor bir süreç bekliyor'

UZMANA BAŞVURULMALI

 

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Haşim Boyacı, alerjik astım hakkında açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Boyacı, “Alerjik astım, hava yollarının çeşitli koku ve toz gibi hava yolu ile alınan alerjen maddelere karşı aşırı duyarlılık gösterilen ve bunun sonucunda da öksürük, hırıltı ve nefes darlığı gibi belirtilerle karşılaşılan bir hastalıktır” ifadelerini kullandı. Prof. Dr. Haşim Boyacı, alerjik astım hastalığı olan kişilerin uzak durması gereken alerjen maddelerden bahsederek, “Parfüm gibi çeşitli kokulardan etkilenen, geceleri nefes darlığı oluşan ve bahar aylarında meydana gelen toz, polen gibi alerjen maddelere karşı hassasiyeti olan kişilerin geçmeyen inatçı öksürüğü bulunuyorsa mutlaka bir göğüs hastalıkları uzmanına başvurması gerekmektedir. Bu belirtilerin bulunduğu kişiler alerjik astımı tetikleyecek alerjenlerden mümkün olduğunca uzak durmalıdır” dedi.

 

DÜZENLİ İLAÇ KULLANIMI

 

Alerjik astımın tüm dünyada 300 milyon insanı etkileyen, ülkemizde ise yaklaşık her 12-13 yetişkin ve 7-8 çocuktan birinde görülen bir rahatsızlık olduğunu belirten Prof. Dr. Haşim Boyacı şöyle devam etti: “-Hastaların da günlük hayatta karşılaştığı toz, polen gibi alerjen maddelerden uzak durmaları pek mümkün olmuyor fakat bu maddelere maruz kalmayı minimuma indirmeleri gerekir. Kamusal alanlarda karşılaşılan parfüm gibi alerjik astımı tetikleyecek kokular, hastalığı etkileyen baş unsurlardan birisidir. İnsanların bu ürünleri kullanmalarına engel olamayız fakat hastalığa sahip bireyler böyle ortamlardan uzak durarak kendileri için önlem almış olurlar. Alerjik astımda bir ilaç alıp hastalığın ortadan kalkması söz konusu değildir. Hastaların sürekli ilaç kullanmaları gerekmektedir. Hastaların öncelikli yapması gereken şey onlara önerilen ilaçları düzenli ve devamlı kullanmalarıdır. 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı