Haber
07 Aralık 2018 - Cuma 13:19
 
Askerlik süresi kısalıyor mu?
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar başkanlığında yeni askerlik sistemine ilişkin yapılan toplantıda askerlik süresinin kısaltılması dahil yeni askerlik sistemi, ayrıntılı bir şekilde görüşüldü
KOCAELİ Haberi
Askerlik süresi kısalıyor mu?

Milli Savunma Bakanlığı'nda, Bakan Hulusi Akar'ın başkanlığında yapılan toplantıya, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler'in yanı sıra kuvvet komutanları, bakan yardımcıları ve diğer yetkililer katıldı.Söz konusu toplantıda, askerlik süresinin kısaltılması dahil yeni askerlik sistemi, ayrıntılı bir şekilde görüşüldü.

 

KISA VE UZUN DÖNEM AYRIMI KALKIYOR

Yeni askerlik sisteminde zorunlu askerlikte sürenin kısaltılmasi planlanıyor. Halen 12 ay uzun dönem ve 6 ay kısa dönem olarak uygulanan zorunlu askerlik, her yükümlü için aynı sürede tamamlanacak. Edinilen bilgilere göre, üzerinde en fazla durulan askerlik süresi seçeneği 9 ay. Eğitim seviyesine bakılmaksızın her yükümlü askerliğini 9 ayda tamamlayacak.

 

3 AY ZORUNLU 6 AY BEDELLİ SEÇENEĞİ

Bedelli askerlik uygulamasının kalıcı hale getirilmesine yönelik alternatif üzerinde de çalışılıyor. 3 aylık zorunlu temel askerlik eğitiminin ardından yükümlüler belli bir bedel karşılığında geri kalan süre için askerliğin yapılmış sayılması, seçenekler arasında olduğu belirtiliyor.

 

ESNEKLİK GETİRİLECEK

Yeni askerlik sisteminde, bazı meslek gruplarına özel uygulamaların da olacağı ifade ediliyor. Öğretmen, hakim, doktor, akademisyen ve sporcular için esneklik getirilecek. Bu meslek gruplarına üye yükümlülerin mesleki yaşamlarının ve kariyerlerinin etkilenmemesi için onlara uygun zaman dilimlerinde askerlik hizmetinin yerine getirilmesi sağlanacak. Milli Savunma Bakanlığı yeni askerlik sistemine ilişkin düzenlemeye son şeklini verdikten sonra Hazine ve Maliye, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler ile Milli Eğitim bakanlıklarının da görüşüne sunulacak. Bu sürecinden ardindan hazirlanacak kanun teklifi, Meclis gündemine gelecek.

 

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı