Haber
07 Ocak 2018 - Pazar 13:18
 
Antibiyotiğe dur dediler
Kartepe Belediyesi Kadınlar Kulübü üyelerinin programına katılan Dr. Fatih Güray, “Antibiyotik kullanımının zararları” konusunda kadınlara önemli bilgiler verdi
- Haberi
Antibiyotiğe dur dediler

Kartepe Belediyesi Kadınlar Kulübü üyeleri, aylık faaliyetlerin değerlendirildiği, gelecek hedef ve planların belirlendiği buluşmalarına Emekevler ve Ataevler Kadın Spor ve KAR-MEK kursiyerlerinin katılımı ile devam etti. Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez’in de katıldığı toplantıda Dr. Fatih Güray, “Antibiyotik kullanımının zararları” konusu üzerine kadınlara bilgi verdi. Manzara Restoran’da düzenlenen motivasyon toplantısında konuşan Dr. Fatih Güray, “Sağlığımız çok önemlidir. Sağlık her şeyden önde gelmektedir. Sağlığımız bozulunca ilaç kullanmak durumundayız. İlaç kullanımında bu işin uzmanlarından destek alınması gerekiyor. Aksi durumda vücudumuza ciddi zararlar verebiliriz. İnsan vücudu bir makinedir. 50 trilyondan fazla hücrenin bir araya gelmesiyle insan vücudu oluşmaktadır. 100 bin km’lik damar ağı vücudumuzda bulunmaktadır. Bu da dünyayı 2.5 defa tur atacağınız anlamına gelmektedir. Bu damarlarımızın açıklığını sağlamak çok önemlidir. Bunu sağladığımız zaman vücut normal beslenmekte bununla birlikte vücudumuz sağlıklı olmaktadır” dedi.

 

DOKTOR TAVSİYE ETTİĞİ SÜRECE
İlaçların faydaları yanında yan etkileri olduğuna da dikkat çeken Dr. Güray, “Özellikle antibiyotiklerin bilinçsiz kullanımı ile oluşan yan etkiler bizlere ciddi zararlar vermektedir. Daha çok insanı bilinçlendirerek gereksiz antibiyotik kullanımını en aza indirmeyi hedefliyoruz. Ciddi bir uyarıda bulunmakta fayda var. Sindirim sistemi sorunları, bağışıklık sistemi üzerinde olumsuz etkileri, ağız yaraları, ülser, dudak çatlakları gibi maddeler bilinçsiz, doktor tavsiyesi olmadan aşırı antibiyotik kullanımı sonucu oluşabilecek riskler arasındadır. Bu yüzden yalnızca doktor tavsiye ettiği sürece antibiyotik kullanmanız gerekmektedir” açıklamasında bulundu.

 

BİRLİKTE DAHA GÜZEL OLDU
Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez ise programda yaptığı konuşmada, “Kartepemizde göreve gelmeden önce verdiğimiz sözleri yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyorum. Proje yapmak elbette önemlidir. Ancak projenin karşılık bulması çok daha önemlidir. Birçok olanaklar sağlanmasına karşın çoğu zaman insanlar bir araya getirilemiyor. Hamdolsun birliğimiz ve beraberliğimiz ile örnek oluyoruz. Sizlerin bu projeye sahip çıkmanızla birlikte daha güzel oldu. Bu manada en büyük katkı sizlerindir. Kartepe’de kadın, yaşlı, engelli olmanın ayrıcalık olduğunu söyledik. Bunu da ürettiğimiz projeler sayesinde başardık” ifadelerini kullandı.  

Kaynak: Editör:
Etiketler: Antibiyotiğe, dur, dediler,
Yorumlar
Haber Yazılımı