Haber
12 Eylül 2018 - Çarşamba 01:50
 
Ali Koç'tan canlı yayında çarpıcı açıklamalar
Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç, Fenerbahçe camiasına seslendi. İkincisi gerçekleşen programda Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, transferlerden mali duruma, futbol takımının son durumundan kulübün projelerine kadar birçok konuda önemli açıklamalar yaptı.
SPOR Haberi
Ali Koç'tan canlı yayında çarpıcı açıklamalar

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, ikinci kez sarı-lacivertli camiaya seslendi. 24 temmuzda gerçekleşen ilk programın ardından Ali Koç, Fenerbahçe camiasında tüm merak edilenleri canlı yayında açıkladı.

 

Ali Koç'un Fenerbahçe kulübünün mali tabloları, futbol takımının son durumu, önümüzdeki dönemde gerçekleşecek projeler ve yapılan transferler başta olmak üzere birçok konuda Fenerbahçe camiasına önemli mesajlar verdi.

Saat 21:00'da ve FB TV'de canlı yayınlanan Ali Koç'un 'camiaya sesleniş' konuşmasında öne çıkan açıklamalar şu şekilde;

 

"FUTBOLDA 10-12 MİLYON EUROLUK SPONSOR"

 

Sponsporluk konusunda açıklayacağım birçok anlaşma var. Daha az sponsorla, daha büyük anlaşmalar yapmayı hedefliyoruz. Zira temlik edilmeyen yegane gelirlerimiz sponsorluk ve reklam gelirleri. Sponsorluk ve reklam gelirlerinde Avrupa'da ilk 20'ye girmek istiyoruz. Bu konuda yoğun çalışmalarımız var. Fenerbahçe Futbol Takımı'nın bir süredir uzun dönemli forma göğüs sponsoru yok. Bir süre de reklamsız sahaya çıktık. Yaptığımız anlaşmalar da genelde 1 yıllık oldu. Bunlar sürdürülebilir değil. Biz bunun uzun vadeli olmasını hedefliyoruz. Formanın önü için, uluslararası bir markayla müzakerelerin sonuna geldik. Ya açıklayacağız, ya da el sıkışıp teşekkür edeceğiz. Anlaşma sağlanırsa, bedeli son dönemdeki anlaşmaların çok çok üstünde olacak. Futbolda 10-12 milyon euroluk sponsorlarımız bekliyor. Türk Lirası, Arjantin parasından sonra son bir yılda en çok değer kaybeden kur cinsi. Bu bizi etkiliyor, bizimle görüşenleri de etkiliyor.

 

"BASKETBOLDA AÇIK VAR"

 

Basketbolda Avrupa'nın en iyi 3 takımından birine sahibiz. Bu takımın forması 16 ayrı lige gidecek. Burada sponsor uluslararası piyasaya hitap eden bir marka olmalı. Doğuş Grubu'nun ayrılığı bize darbe vurdu. Erkek basketbol takımımızın yıllık bütçesi 30 milyon euro, Doğuş'un anlaşması 11 milyon euroydu ve 4-5 milyon euro açık oluyordu. Bu sene de açık olacaktır. Basketbol kombinesinde hedefimiz 7 binin üzerine çıkmak.

Kadın basketbol ve voleybolda bütçeler daha düşük, orada vaktimiz var. Oralarda da sponsorluklar için anlaşmaya vardık ya da varmak üzereyiz. Gecikmesi herhangi bir sıkıntıdan değil Fenerbahçe olarak tercihleri en iyi şekilde yapmamızdan kaynaklanıyor.

 

"LİNÇ KAMPANYASI VAR"


Geldiğimizden beri değil ama son dönemde bize karşı linç kampanyası yapıldığına katılıyorum. Ligin ilk 4 haftasında arzu ettiğimiz sonuçları alamayıp, Benfica maçında da istediğimiz sonucu elde edemedik. İnsanın vücudunda uçuk ne zaman çıkar? Bağışıklık sistemi zayıflayınca. Benfica'ya elendikten sonra ve ligdeki mağlubiyetlerden sonra saldırmaya başladılar. En zayıf anımızda vurmaya çalışıyorlar ve zayıf anımızda bize saldırmak daha kolay oldu diyelim.

 

Hiçbir grupla vıcık vıcık bir ilişki içerisine girmeyeceğimize, haber yaptırmak için sempatik görünmekten uzak duracağımıza ya da hiçbir medya patronuna herhangi bir Fenerbahçe muhabirini şikayet etmeyeceğimize söz veriyorum. Fenerbahçe'nin medyaya, medyanın da Fenerbahçe'ye ihtiyacı var.


Biraz önce gördüğünüz medya organının mensubu [A Spor], buraya gelip de gelemeyen tek kişi olmuştur. Onlara göre yanlış bir karar vermiş olabiliriz.Cocu PSV'den kazandığının beş katını kazanıyor" diye bir haber var. Altında da Hollandalı bir gazeteciyi kaynak olarak göstermişler. Gazetecinin kendisi yalanladı. Böyle haberler yaptığınız zaman, iyi niyetinizi sorgulamamız son derece normal olur.

 

ESKİ YÖNETİCİLERE ELEŞTİRİ

 

Bazı eski yöneticilerimiz, gerek Twitter'dan olsun, gerek basınla konuşmalarıyla olsun, belli söylemler içindeler. İnsaf diyorum. Bir sonraki seçime kadar bekleyip Fenerbahçe başarılı olsun diye dua etmeliler. Bünye zayıfladığı zaman nasıl uçuklar çıkıyorsa bu saldırıları da buna benzetiyorum.

 

"BU YOLUN SONU ÇOK GÜZEL OLACAK"

 

Yepyeni bir oluşum içindeyiz, kemikleşmiş düzeni değiştirmeye çalışıyoruz. Yepyeni bir yönetim, yeni başkan. Değişim sancılıdır, bunlar zaman alacaktır. Kaybettiğimiz 3 maçın da şans yaver gitse 1-2'sini kazanabilirdik. Bu yolculuğa, bana ve arkadaşlarıma inananların bizi savunacaklarına ve her zaman destekleyeceklerine olan inancım sonsuz. Onları üzdüğümüz için üzülüyorum, tam da bayrama çıkacağımız haftada kaybettik. Yepyeni bir yönetim, teknik direktör, sportif direktör ve futbol şubesi anlayışı var, bunların hepsi zaman alacak. Hak edilmeyen bir tutum olduğunu düşünüyorum. Daha da üzerimize gelecekler. Bu yolun sonu çok güzel olacak. Bugün değilse yarın, yarın değilse öbür gün... Bu yolun sonu her halükarda çok güzel olacak. Özellikle Fenerbahçe futbol takımı kendi kendini döndüren bir yer olacak.

 

Bana 2 dönem lazım, 6 yıl lazım derken, inandığım bu yoldan kolay kolay vazgeçecek değilim.

 

"YAPILAN TRANSFERLERİN SORUMLUSU COCU, COMOLLI, ALİ KOÇ VE SEMİH ÖZSOY'DUR"

 

Bu 100 oyuncu konusu ciddi anlamda suistimal edildi. 100 oyuncunun hepsini hala takip ediyoruz. Arzu edip, alamadığımız oyuncular da oldu. Veya oyuncu arzu etti, şartlarda anlaşamayıp almadığımız oyuncular da oldu. Unutmayın ki bizim imkanımız, bayramdan sonra yaptığımız 2 satış sonrası arttı. Onun öncesinde sadece Fernandao'nun satışından gelen parayla Slimani ve Ayew'i kiraladık. Ayew'e kiralama bedeli ödemedik. Yaptığımız tüm transferlerin sorumlusu Cocu, Comolli, Ali Koç ve Semih Özsoy'dur. Sırf sportif direktör sorumlu değildir. Hırsız gibi yakıştırmalar yapıldı Comolli için. 100 kişilik listede Tolga Ciğerci ve Jailson yoktu.

 

"COCU VE COMOLLI'DE İYİ SEÇİM YAPTIM"


Benim başkanlık tarzım işi ehline vermek. Benim görevim futbolcular ve teknik heyet için en verimli çalışma ortamını hazırlamak. Gerek Cocu olsun, gerek Comolli olsun, iyi seçimler yaptığımı düşünüyorum. Onlar Aykut Hocamızın da teknik ekibiyle birlikte Samandıra'da çalışıyorlar. Futbolculara borcu olmayan yegane kulüplerden biriyiz. En büyük önceliğim bunu sağlayabilmek.

 

Yönetim şapkadan tavşan çıkarsın, Obradovic beş yıl üst üste Euroleague'i kazansın, futbolda başarı olmadığı halde bunların hiçbir kıymeti olmadığını futbolculara sezon başında söyledim.

 

"COMOLLI'NİN PARASINI BEN ÖDEDİM"

 

Hiçbir zaman soyunma odasına inmem demedim. İstanbulspor maçında Comolli gelir misin dedi, gelmem dedim, hiçbir zaman inmeyecek diye slogan attınız. Buranın sevabıyla günahıyla başındaki adamsam soyunma odasına inerim, rakip takım soyunma odasına da gider tebrik ederim.

 

Comolli'ye Nisan ayında teklif yaptığımda iki ayrı kulüpten teklif bekliyordu. Birinden teklif aldı ama istediği seviyede değildi, diğerinde de yönetim değişeceğini düşündüğü için kabul etmedi. 3. sırada biz vardık ve kabul etti. Comolli ile 8-9 ay çalıştım, bakış açısından etkilendim. Seçim sürecinde Comolli'nin parasını kim ödedi diye soranlar var. Ben ödedim, kim ödeyecek! Bunu kulübe ödetmişim gibi konuşanlar var.

 

Comolli ve Cocu, bazı yerlerin yazdığının aksine son derece iyi bir kimya içinde çalışıyorlar. İkisi de yerini biliyor. Sportif direktörlüğünü Comolli biliyor, hocalığını Cocu biliyor. Kimin kimin sınırının içinde kalacağını çok iyi biliyorlar.

 

"COCU İÇİN SABIRLIYIZ AMA..."

 

Phillip Cocu kriterlerime uyan hocaların başında geliyordu. Kariyerinde başarılı olan ama daha büyük başarılar hedefleyen, gençlere önem veren bir teknik adam seçtik. İnşallah başkanlığım süresince çalışacağım tek hoca olur. Ama bu futbol, ne olacağı belli olmaz. Fenerbahçe'nin çıkarlarını düşünüyoruz. Fakat biz sabırlıyız. Ama arzuladığımız başarılar gelmediği takdirde, her türlü önlemi de alabiliriz.

 

"COCU'NUN TAZMİNATI 12 AYLIK MAAŞI"


Hepimiz halka açık şirketleriz. Uymamız gereken bir mevzuat var. Belli bir baremin üzerindeki transferleri açıklamak zorundasınız. Transferleri sonuçlandırmadan önce KAP'a bildirmek zorundayız, biz buna uyuyoruz. Biz hiçbir transfer 100 bitmeden açıklamıyoruz.

 

Damiel ve Phillip'in anlaşmalarını açıklamak istiyordum ama Damien 'sözleşme gizlilikleri var' dedi. Bazı gizlilikler var, Avrupalılar bunu seviyor. Cocu'nun tazminatının 7,5 milyon euro olduğu iddiası, külliyen yalan. Cocu'nun tazminatı, sadece 12 aylık maaşıdır.

 

Yalanladığımız haberlerden biri Sissoko'ydu. O beni müthiş üzdü. Duayen diye bildiğimiz isimlerin bile furyaya katılıp bu iş oldu demesi ve olmadı dediğimizde beceremediler noktasına gelmesi kabul edilebilir değildi. Transferi yapıldı diye açıklandı. Biz kimsenin patronunu aramadık, kimseyi tehdit etmedik, Sissoko haberini yapan kişi özür diledi daha sonra zaten.

 

"ALTYAPIDA TESİSE İHTİYACIMIZ VAR"

 

176 oyuncunun Fenerbahçe'ye geleceği yazıldı, 11 oyuncu alındı. 17 oyuncunun gideceği yazıldı, 9 oyuncu gitti. Doğal olarak yaz aylarında fazla haber olmadığı için transferlere yoğunlaşılıyor. Biz bu oyuncuların hangisini yalanlayalım?

 


Altyapıda öncelikle tesise ihtiyacımız var. Gebze'de Siyah Çoraplılar Tesisi'nden bahsedilmişti. Ne yazık ki ihtiyaç duyduğumuz imar iznini alamayacağımızı gördük.Altyapı bizim en büyük önceliğimiz. Altyapıda beklediğimizden daha kaliteli bir oyuncu profili çıktı. Ömer Faruk'u yakından takip edin, gelişimini sürdürürse Fenerbahçe'ye çok hizmet edecektir.

 

BENFICA ÖRNEĞİ

 

Bizi eleyen Benfica'da iki oyuncu vardı 11'de, yıllık 90 bin euro ücret alıyor her biri. Oyuncuların ortalama aldıkları ücret 400 bin euro. Her sene 50-100 milyon euro oyuncu satışından gelir elde ediyorlar. En çok verdikleri 3 oyuncu, 2 milyon euro alıyor.

 

"BORÇLAR İÇİN SEFERBERLİK YARATMALIYIZ"

 

Fenerbahçe'de yakında bir seferberlik yaratmak zorundayız. Bizim koyacağımız kaynaklarla ve mevcut borçlanma seviyeleri ve yarattığımız ekonomiyle bu işin gitmesi mümkün değil. İçinde bulunduğumuz sıkıntıdan çıkmak için en kısa zamanda camia olarak hepimiz elimizi taşımızın altına koymak durumundayız.

 

Sadece kur artışından dolayı borç ve yıllık giderimizde 400 milyon TL'lik artış oldu. 353 milyon TL sermaye atırımı, kullanılmaya başlanan yönetim kurulu kefaletli 50M ve kullanılacak diğer 50M kredi, 120M uzun vadeli kredi ve sponsorluktan gelecek 20M, bizi ancak Mart ve Nisan ayına kadar götürebilir. Sonra ne yapacaksınız? Borcu, borçla... Bu sürdürülebilir bir sistem değil.

 

Dm1owz5W0AEi4hA

 

Her yıl 10 bin yeni üye kazanmak istiyoruz, bunun için de derneklerimiz önemli. En önemli konulardan bir tanesi üye kazandırmak. Onları sadece maçlara gelip desteklemekten öteye, Fenerbahçe'yi kaynak yaratma kampanyasında bir elçi olarak konumlandırmak istiyorum. Fenerbahçe bir ve bütün olduğu zaman kimse önüne geçemez.

 

"DEVRE ARASININ TRANSFER ÇALIŞMALARI BAŞLADI"


Scouting sistemi, geri dönüşümü en yüksek yatırım. Şimdiden Comolli ile devre arasının ve önümüzdeki sezonun transferlerini konuşmaya başladık. Halihazırda 2 Türk, 2 yabancı scout var. Scout sistemimizi biraz daha genişletmek istiyorum. Her scout sistemi başarılı olacak diye bir şey yok ama biz başarılı olmak zorundayız.

 

"TRANSFERLERİN GEÇ YAPILMASINDAN HERKES SORUMLU"

 

Transferlerin geç yapılmasında bir hata varsa bundan sadece Comolli sorumlu değil, ben de sorumluyum, Semih Özsoy da sorumlu. Burası sportif direktörün her şeyi kafasına göre yaptığı bir kulüp değil. Bu transferleri niye Benfica maçından önce yapmadınız diye sorarsanız, Josef ve Giuliano'nun satışı bayrama denk geldiği için cephaneliğimiz yoktu.


"ŞAMPİYONLAR LİGİ'NDE KAÇ PUAN TOPLARDIK..."

 

Fernandao satılmasaydı Benfica maçı geçilirdi gibi bana göre saçmasapan görüşler olduğunu biliyorum. Soldado konusunda şanssız olmasaydık ve yine de elenseydik, bu sorular gelmeyecekti. Slimani'yi çok istedik, müthiş bir oyuncu, göreceksiniz çok patlayacak burada.

 

İstemez miyim 25-30 milyon kazanacağımız Şampiyonlar Ligi'ne gitmeyi? Ama Benfica'yı elesek de Devler Ligi garanti değildi. Bu kadroyla Şampiyonlar Ligi'nde ne kadar puan toplayabilirdik, bundan da emin değilim. Avrupa'da kalıcı bir Fenerbahçe konumuna gelmek istiyoruz.

 

25 milyon euro'luk oyuncu satışı yapmak kolay değil. Sözleşmesinin bitmesine bir sene kalmış bir oyuncuyu ilk teklif 4 milyon euro'yken 12 milyon euro'ya satmak kolay değil. Yassine Benzia'yı alabileceğimiz aklımın ucundan bile geçmezdi. Lille ekonomik sebepler yüzünden mecburen elden çıkarmak zorunda kaldı.

 

FERDİ KADIOĞLU...

 

Ferdi, Hollanda futbolunun geleceği olarak görülen bir oyuncu. Cocu'nun çok istediği bir oyuncu. Biz onu gelecek için aldık. Kupa maçlarında oynayacaktır. Ferdi'de hiçbir sıkıntı görmüyorum.

 

"BORCUMUZ ARTTI"


Döviz kurları nedeniyle FFP bizim için daha zor artık. Kimse futbolcuların ödemelerini döviz kurundan TL'ye çeviremiyor. Borcumuzu çevirme konusunda baktığımız zaman, faizler 30-40'lara gelmiş durumda. Mayıs sonu itibariyle rakamlara baktığınız zaman borcumuz arttı. Bizim -30 milyon euro zarar etme hakkını çok üstünde aştık. 70-80 milyon euro bu sene kar yapmamız lazım. Bu kolay kolay mümkün değil.

 

Faktoring firmalarından biri Fenerbahçe'yi hedef aldı. Kulübümüze, Aziz Yıldırım ve başta ben olmak üzere 4 yönetim kurulu üyemize haciz getirdiler. Sonra pişkin pişkin arayıp avukatımız yapmadı, biz yapmadık diyerek Fenerbahçe'yi karşısına aldılar.

 

"BU KAFAYLA GİDERSEK..."

 

UEFA'yla gidip konuştum. Finansal Fair Play vasıtasıyla her ülkede arzu ettiği sonuçları almışlar. Fakat anlayamadıkları bir husus var ki, Türk takımları tamamen ters istikamette. Burada Beşiktaş'ı ayrı tutuyorum. Beşiktaş'ın da ciddi borç yükü var, geçtiğimiz Mayıs ayını karlı bitirdiler. Fenerbahçe ve Galatasaray ise toplam 400 milyon borçlu geçirdiler. Bu kafayla gidersek ya ciddi cezalar yiyeceğiz, ya da sürekli UEFA kıskacında olacağız.

 

"YABANCI KURALI 13 YILDA 8 KEZ DEĞİŞMİŞ"

 

2005'ten bu yana yabancı kuralı 8 defa değişmiş, bazen 1 sezon içinde 2 defa değişmiş. Bazı takımların federasyonda sesi daha yüksek olduğu için mi değişmiş? Kim bunları söyledi, kimin isteğiyle oldu, ne fayda sağladı? Şimdi de yabancı sayısını indireceğiz diyorlar. Yabancı sayısından önemli olan, yabancının kalitesi. Kriterler getirilmek zorunda. Bunun yapılması için de, federasyonun oluşumunun farklı konumlandırılması lazım. Mevcut federasyon başkanımız elinden geleni yapıyor onu da söyleyeyim ama federasyonda artık liyakat bazında insanların atanması gerekiyor.

 

"U21 LİGİ NİYE KALKIYOR?"


Bize dendi ki U21 ligi kalkıyor. Niye kalkıyor? Bana sorarsanız yanlış bir karar. Niye verildi, niçin verildi, bilmiyorum. Bu tip şeyleri monolog değil, diyalog içinde yapmamız lazım. Bir toplantıda verilecek kararlar değil bunlar.

 

"MAAŞ ÖDEMELERİMİZ DÜŞTÜ"

 

Burada beni ilgilendiren, gidenlerin yaş ortalaması 29,3 iken, gelenlerin ortalaması 22,9. Şunu da söyleyebilirim, Fenerbahçe'de oyuncuların hiçbiri maç kazanılmadığı takdirde, maç başı ücret almıyor. 3 puanı alırsan parayı alıyorsun.

 

Transfer döneminde 12.4 milyon Euro kar ettik. Geçen sezon 63.4 milyon maaş ödenirken, şu anda 49.9 milyon maaş ödüyoruz. Dirar, Kameni ve Ozan 28 kişilik kadroda yoklar. Onların garanti ücretleri de 5.8 milyon Euro. Onları eklemedim bu maaş toplamına.

 

ALİ DÜRÜST'ÜN EMRE AKBABA'NIN TRANSFER GÖRÜŞMELERİNDE BULUNMASI


Ali Dürüst bana göre kabul edilmez bir açıklama yaptı, açıklama da yapmadı. Serdar Ali Çelikler bu konunun üstüne gittiği için onu aradı ve ona açıklama yaptı. Bu nasıl bir saygısızlık? Tesadüf eseri bile olsa bir TFF yetkilisinin orada bulunması güven ortamını bozar. Kendi kendime dedim ki, orada bulunmasının yanlış anlaşılabileceğini bilecek bir insan, orada bulunmaz diye düşündüm ve onun açıklaması bu kadar olur diye düşündüm. Gördüğüm an kalkardım ben, belki Alanyaspor başkanı bahsetmese haberimiz olmayacaktı. TFF'den açıklama bekledim, çünkü bu Türkiye'deki güven ortamını kuvvetlendirmek ve rekabet ortamının adil olduğu ile ilgili mesaj verebilmek için, bu konuda sıkıntı yaşayan insanları rahatlatabilmek için büyük bir fırsattı.

 

“FACİA OLMADIĞI TAKDİRDE DEVRE ARASINA KADAR…”

 

Bu Avrupa’da yaygın uygulanan bir kural. Türkiye’de uygulanması da doğru olur. Ancak oyun oynanırken böyle keyfi şekilde kuralların değişmesine tamamen karşıyım. Bunun altında bir şey aramıyorum ama kurallar artık oyun oynanırken değişmemeli diye düşünüyorum. Sıcak bakmıyorum o yüzden. Garip değil ama uygulanacaksa gelecek sezon uygulanması daha doğru olur. Taraftar gibi kendimi yargılayamam pek objektif olmaz. Cocu ile facia olmadığı takdirde devre arasına kadar hiçbir şey yapmayacağım. Konya’da da sıkıntı olabilir, Beşiktaş maçında da sıkıntı olabilir. Ama ne olursa olsun bu sistemin, bu kadronun ve bu felsefenin yerine oturacağına inancım sonsuzdur. Ama dünya halidir, futboldur bu. O top çizgiden geçmedi diye bundan geri dönüşümüz olmayacak. Bunu kendim için yapmıyorum. Ben hiçbir beklentim olmadan en samimi duygulalarla bu gidişatın gidişat olmadığını ve geleceğimizin temin altına alınması için yenilenmesi gerektiğine inanan bir liderim. Bu illa tutacak diye bir şey yok. Bu topun çizgiyi geçmesine bağlı kalmayacak. Burası dernek yapısı, en kötü şartlarda seçilmezsin ama bu Cocu’nun 3-5 maçlık performansına bağlı olamaz. Hakikaten her şey çok kötü giderse devre arasında imkanımız var.”

 

“İNSAN KENDİ UTANIR AYNAYA BAKTIĞI ZAMAN”

 

Fenerbahçe Evleri Antalya, Edirne ve Kayseri’de. Antalya’daki evler bitmiş ve işlevsiz. Kayseri’de durdurduk inşaatı. Hedef 1 Milyon Üye’deki en büyük endişem vaatleri yerine getirememek. Parayı bir kere alıyorsunuz ömür boyu hizmet veriyorsunuz. Bu projenin baştan aşağı yeniden yapılandırılması gerekiyor. Onun için tüzük çalışmalarımız da var. Sadece şeffaf anlaşılır bir tüzüğe ihtiyacımız var. Denetimler bitmek üzere. Bu ay sonunda bitecek. İlginç sonuçlar çıkıyor. Bunları mümkün olduğunca paylaşacağız. Evet 3 Temmuz çok büyük zarar verdi Fenerbahçe’ye. 3 Temmuz’da Fenerbahçe sağlıklı bir kulüpken hak etmediği bir saldırıya uğradı. O saldırı çerçevesinde belimiz kırıldı ama ayakta durduk. Ama çok yorulduk. Sizin sektörde hata yapmanın hiçbir bedeli yok. O günlere dönerseniz ağızlarından sular akarak zevk ve şevk içinde Fenerbahçe’yi yerden yere vuran bazı medya mensupları 17-25 Aralık’tan sonra “Fenerbahçe’ye haksızlık edildi” diyor. Bunun hiçbir bedeli yok. İnsan kendi utanır aynaya baktığı zaman. 3 Temmuz’da zararlar verildi. Ve Fenerbahçe’nin yörüngesini yerinden oynattılar. Fenerbahçe çok doğru yoldaydı. Ondan sonra kendi kalemize gol atmaya başladık. Yanlış uygulamalar, yanlış yatırımlar, kişisel kaprisler. Bugün Türkiye’nin en iyi sağ ve sol bekini elimizle verdik. Bir gün onların da detaylarını konuşuruz. Gittik van Persie’yi aldık. Sakat olduğu biline biline alındı. Terraneo bizi aldattı dedi başkan. Olabilir. Yanlış ilişkiler içerisinde de olabilir. Bizim de başımıza gelir. İnşallah gelmez de. Ama sağlık ekibin var. Sağlık ekibini nasıl aldatır sportif direktör? Sağlık ekibi bu oyuncu sakat dedi. Bile bile aldık. O yüzden suistimal olup olmadığını yakında göreceğiz. Bence kişisel hatalar daha çok öne çıkıyor.

 

Önceliğimiz futbol takımının galibiyet serisine girmesi. Yoksa bu konuda daha meşgul olurdum. Çok da ekstra bir şey yapmıyorum. Her zaman dedim sayılmak istiyorsan saymak zorundasın. Fenerbahçe bu kulvarda çok dışarıda kaldı. Saygılı olacağız diye de doğru bildiklerimizden geri adım atacağız diye bir şey yok. Bir nebze olumlu hava oluşturmaya katkım olmuşsa yapmak istediğimiz de bu. Marka değeri oluşturacaksak masaya oturup bu sorunları çözmemiz gerek. Elini uzatan herkese biz de elimizi uzatırız. Bursaspor Başkanı Ali Ay ile birlikte maçta tribünde oturamamıştık. Lefter Küçükandonyadis’in ailesi bizimleydi. Devre arasında gittim morali çok bozuktu. Bir video gösterdi. Orada bizimle alakası olmadığını söyledim. Devletin polisi, milletvekili, kaymakamı vardı. Devlet burada onlar bir şey yapamıyorsa biz nasıl yapalım dedim. Sonra döndü dolaştı maçtan sonra kendisini geçirdim. O da yanılmıyorsam bize teşekkür etmiş. Sonra ne olduysa internet sitesinden direkt ben hedef alındım. Sonra link konuldu, linkte de koçun kafası kesilirken bir fotoğraf vardı. Bunun Başkan Ali Ay ile ilgisi olduğunu zannetmiyorm. Kraldan kralcı biri yapmıştır diye düşünüyorum en azından ümit ediyorum.

 

FABIAN TRANSFERİ HAKKINDA

 

Fabian transferiyle de Comolli kötü gösterildi. Orada kötü gösterilecek biri varsa o da benim. Fabian iyi bir futbolcu, özel hayatı biraz renkli. Müthiş oynuyor. Avrupa’da da iyi başladı ama istediği performansı sağlayamamakla birlikte sakatlanıyor. Belinden ciddi bir şekilde ameliyat oluyor. Ve bir nebze olsun kendi takımında yerine başkaları alınıyor, Dünya Kupası’nda da tek maç oynuyor, yeni sezonda da Bayern Münih maçına çıkıyor. Bu işin ekonomik tarafı o kadar cazipti ki acaba bu risk alınabilir mi? Biz daha çok özel hayat tarafında riske baktık. Sözleşmeye koyacağımız maddelerle bertaraf edebilirdik. Sağlık kontrolünü birden fazla yere yaptıracaktık. Bu pozisyon önemli, bu risk alınmayabilir demişti Comolli. Birden fazla yerde de kontrol ettirdik. Ne yazık ki sonuçlar olumlu olmadı. Öyle bir sakatlık ki 2-3 sene oynar bir şey olmaz, Fenerbahçe’nin makus talihi ile 2-3 maç sonra sakatlanırdı. Futbolcunun sağlığı ile gizlilik vardır. Biz minimum detaya girerek bu konuyu kapatmak istedik. Ama futbolcu ne yazık ki anlamsız bir şekilde, çünkü kendisi de oradaydı. Son dakika yeni şartlar koşuldu ayrıldık diyor. Comolli’de menajerinin mesajları var. İsterseniz devre arasına kadar para ödemeyin oyuncuyu deneyin diyorlar. Başka şeyler de var ama söylemeyeceğim.

 

“AYAKLARDAN ÇOK KAFADA PROBLEM VAR”

 

Cocu’nun açıklamasını şöyle anlıyorum. Dördüncü hafta şampiyonluktan bahsetmenin anlamı yok diyor. Şampiyonluk zor demiyor. Yeni bir oyun sistemi. Ayaklardan çok kafada problem var. Bu konuda hocamızın düşüncesi güven problemi var. İdmanda yansıttıklarını sahaya yansıtamadıkları bana gelen geri bildirim. Bilinçli veya bilinç altı bu projenin başarılı olamayacağına inananlar da olabilir. Hepsinden birer parça ekleyebilirsiniz. Bu takımın, takım olması gerek önce. Yepyeni oyuncular var. Geçmiş kadro da ikinci bitirdi ligi. Kafadaki sorunu çözüp takım ruhunu daha iyi yansıtabilecek, hocanın da biraz daha oyun sistemini uygulayabileceği ortamı yakalayınca arka arkaya gelecektir.

 


Ben bu paylaşımda iyi niyet aramıyorum. Sana vermek istediğim cevabı arkadaşlar söyleme dedi. Söylersen büyük sıkıntı çıkar dediler. Senin bulunduğun konumda bu espriyse bile yapma şansın yok. Çok büyük sorumluluk taşıyan kurumunun Fenerbahçe’den sorumlu bir muhabiri olarak bunu yazma lüksün yok. Sen Anadolu Ajansı’nı temsil eden bir muhabir olarak burada ne demek istiyorsun? Senin geleceğini duyunca ben çok heyecanlandım. Üzüldüm en sona kaldığın için. Ben önyargılı değilim. Bunu görünce bu arkadaş ne demek istiyor dedim. Burada bir alavere dalavere bir iş mi var demek istiyorsun? Erkan ile arada konuştuk bu tweet’in tamamen iş dışı, kurum dışı ve senin için arkadaşların da kefil oldu. Ben senden özür diliyorum. Kurumundan da özür diliyorum. Ben bunu farklı bir ortamda yaptığına vakıftım. Bazı insanlar bazı yerlerde olunca normal vatandaş olma lüksünde olmuyorlar. Ama arkadaşların bana anlattı hem senden, hem kurumundan özür diliyorum.

 

“OZAN TUFAN’IN AYNAYA BAKMASI GEREKİYOR”

 

Ayew’in satın alma opsiyonu 12 milyon Euro, Benzia’nın ise 7.4 milyon Euro. Eğer iyi bir sezon geçirirse ulaşabileceğimiz bir rakam. Ozan Tufan gibi bir yatırımı yapmışken yaşı da sadece 24’ken elinde mücevher gibi bir değer olması gerekirken ne Ozan, ne biz seviniyoruz. Phillip Cocu Ozan’ın geçmişini o kadar bilmez. Damien’dan beklentim çok yüksekti. Potansiyeli bildiğimiz için kampa da çok fit geldi. Çok hazır geldi. 8 kilo mu ne vermiş. Tatilinin büyük bir bölümünü çalışarak geçirmiş. Ozan hazır dedi. Fakat ne yazık ki beklediğimiz gibi olmadı. Daha çok uyum konusu, performansı istatistiksel verileri ve hocayla arasındaki kimya, Comolli’nin gözlemleri ne yazık ki olumsuz noktadaydı. Transfer edebilirsiniz diye düşünebilirsiniz. Bazı takımlar ilgisini çekti, fakat Fenerbahçe’deki yüksek ücretinden dolayı bazı Anadolu takımları o topa giremediler. Beşiktaş’tan bize gelen bir şey yok. Bizim kabul edemeyeceğimiz bir takas söz konusuydu. Birçok oyuncuyu ilgilendiriyordu. Belki de Ozan’ın başka düşünceleri vardı. Ama sonuçta transferi de olmadı. Kadroda da olmadı. U21 ile çalışıyor. Bizim değerimizdir. Ücreetini de ödemek zorundayız. İyi bir Ozan hepimizin alıştığı, Bursa’dan aldığımız Ozan Türkiye’nin her yerinde oynar. Ama artık onun da kariyerinin bu aşamasında aynaya bakıp, kendisini silkeleyip bu iş nereye gidiyor demesi gerekiyor.

 

“EMRE AKBABA KARAKTERLİ DAVRANDI AMA…”

 

Temmuz ayının 2’sinde veya 3’ünde başkanı aradığımda durum nedir dedim. O zaman 5-7 milyon rakamları dolaşıyordu. Bir rakam telaffuz etmedi başkan. Başakşehir’in verdiği, oyuncunun almak istediği rakamdan bahsetti. Ben de bunları ödemeyiz dedim. Bu iş olmazsa oyuncuyu ufak bir miktar üzerinde düşünürseniz haber verin dedik. Ondan sonra son hafta transferi olana kadar devrede yoktuk. O arada menajeri Comolli ile konuşmuş. Çocuk ilgileniyor denmiş, forma numarasına kadar konuşulmuş. Oyuncunun kalbinin nerede olduğu önemlidir. Her şey para demek değildir. Onun tercihinin Galatasaray olduğunu duyunca ‘tamam’ dedik. Kendisini tebrik ederim dün de iki tane gol attı. Karakterli davrandı. Gönlü Galatasaray’daymış. Ben buna saygı duyarım. Bunu bir zafer çığlıklarına çevirmek çiğ kaçtı. Ondan öteye duygularımı söylemeyeyim. İnşallah Türkiye’ye yıllarca hizmet eder.

 

Kongre süreci gergin geçti. Affedemeyeceğim hiçbir şey yok. Ama çok üzüldüğüm ama affetmekte zorlanacağım şeyler yaşattılar bana. Fenerbahçe çıkarları için hiç düşünmeden gelirim. Ben hala başkanım diyorum. Eski başkan lafı hiç hoşuma gitmiyor. Yaptığı hatalar son dönemde fazladır. Ama sonuçta Fenerbahçe’ye hizmet edeceğine inandığım samimi bir buluşma olacaksa hiçbirt önyargım olmaz. Ben insanları tahlil etmekte kuvvetliyimdir. Ne yazık ki başkanın yanındaki bazı insanlar işin rengini tarif edemeyeceğim seviyede değiştirmiştir. Hayatta affedilmeyecek hiçbir şey yoktur

.

Barcelona başkanı ile konuştuk. İnşallah önümüzdeki yaz bir şeyler yapacağız. Birkaç oyuncu için girişimlerimiz oldu. Bir tanesi anormal fiyata çıktı. Mecbur olmadıkça kiralama olmadıkça kiralama değil satış modeline gittiklerini ve paraya ihtiyaçları olduklarını ifade etti. Bu sene olmadı, seneye neler olur bilemeyiz. Aykut hocanın 3 Temmuz’da inanılmaz bir liderliği var. Onunla seneler sonra Türkiye Kupası’nı kazandık. Ama böyle bir tercih yapıldı. İnşallah bunun sonunda iyi ki böyle yapmışız deriz. Felsefesiyle, duruşuyla, adamlığı ile Türk futboluna çok büyük katkıları olacaktır.

 

DIEGO COSTA HABERİ


Diego Costa ile ilgili bir belge paylaşılmış. Sanki biz sızdırmışız gibi konuşuluyor. Bizim fıtratımızda böyle bir şey yok. Biz belge sızdırıp haber yaptırsak, haber yaptıracağımız son kişi olur o basın mensubu. Eski yönetimle yeni yönetimi kaşı karşı getirmek için yapılmış bir şey olarak görüyorum. Hiçbir şekilde benim fıtratımda olmayan bir şey. Belge sızdıracak kişi olsak en son medya mensubu olur. Bu kadar basit ve kolay olmaması lazım. Yarım sezon görüşme olmuş’ deniliyor. Rakamlar garibime gitti. Chelsea kadro dışı bırakmıştı, Atletico Madrid alamıyordu. Atletico’nun yasağı vardı. O evrakta olduğu gibi neden bir yıllık. Bazı insanlarımızın bizim evrak sızdırdığımızı söylemeleri çok üzücü.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı