Haber
19 Haziran 2019 - Çarşamba 14:41
 
Albayrak grubuna 39 milyon liralık 'modernizasyon teşviki' ve vergi kıyağı!
Geçtiğimiz yıl Albayrak grubuna satılan Erzurum ve Erzincan'daki şeker fabrikaları için bu yıl 39 milyon lira 'modernizasyon teşviki' verildi. Albayrak grubu ayrıca KDV istisnası, vergi indirimi, sigorta primi, faiz desteği gibi teşviklerden de yararlanacak.
EKONOMİ Haberi
Albayrak grubuna 39 milyon liralık 'modernizasyon teşviki' ve vergi kıyağı!

Geçtiğimiz yıl tüm tepkilere rağmen yok pahasına özelleştirilen şeker fabrikalarına, aradan bir yıl geçmeden özel sektöre milyonlarca lira tutarında teşvikler verilmeye başlandı. Erzurum ve Erzincan şeker fabrikalarını geçen yıl mayıs ayında ihale yoluyla alan Albayrak Turizm Şirketi de, teşvikten ve vergi aflarından payını almayı başardı.

 

Duvar’dan Ogün Işık’ın haberine göre; Albayrak Turizm’e Erzurum ve Erzincan Şeker Fabrikaları için bu yıl nisan ayında 39 milyon 236 bin 972 lira ‘modernizasyon’ teşviki verildiği ortaya çıktı. Teşvikin Albayrak Turizm şirketine ödendiği, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında ‘2019 Yılı Nisan Ayına Ait Yatırım Teşvik Belgeleri Listesi’ adıyla yayımlanan tebliğde görüldü.

 

Ayrıca yayımlanan tebliğde yer alan bilgilere göre şirkete modernizasyon teşvikinin yanında ‘öngörülen destek unsurları’ da veriliyor. Bu unsurlar içinde ‘KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti, faiz desteği, vergi indirimi (yüzde 80), YKO yüzde 40, sigorta primi işveren hissesi 7 yıl’ bulunuyor.

 

Erzurum ve Erzincan şeker fabrikaları geçen yıl satışa çıkarılmış, fakat teklif gelmeyince iki fabrika birlikte satışa sunulmuştu. Özelleştirme İdaresi tarafından gerçekleştirilen satışta fabrikalar, 287 milyon lira bedelle iktidara yakınlığıyla bilinen Albayrak Turizm Şirketi’ne satılmıştı.

 

2018 yılında 10’dan fazla şeker fabrikası tüm tepkilere rağmen çok ucuza özelleştirilmişti.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı