Haber
07 Aralık 2017 - Perşembe 09:32
 
Akar: Hala akıllanmadılar
CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar Meclis’te yaptığı konuşmada iktidar partisinin liyakata uygun olmayan atamalarının hız kesmeden devam ettiğini söyledi
- Haberi
Akar: Hala akıllanmadılar

Milletvekili Akar, Yunus Emre Vakfının Mütevelli heyetinin yeni yapısına ilişkin söz alarak yapılan değişiklikle tüm yetkinin Cumhurbaşkanına verildiğini belirtti. Akar, kuruluşun amacının Türkiye'nin kültürel mirasını, Türk dilini, kültürünü ve sanatını tanıtmak, Türk dili, kültürü ve sanatı konularında yurt dışında ücretli veya ücretsiz eğitim vermek veya verdirmek olduğunu ancak yapılan değişiklikle Cumhurbaşkanına 5 üye seçme hakkının tanındığını söyledi. HSYK, Anayasa Mahkemesi olmak üzere birçok kurumda Cumhurbaşkanına üye seçme yetkisinin verildiğine dikkat çeken Akar, bakıldığında Maarif Vakfındaki üyelerin ya eski AK Parti milletvekili olduğunu ya da AK Parti teşkilatında görev yapmış kişilerin olduğunu söyledi. Liyakatın tamamen sıfırlandığını belirten Akar şunları söyledi: “Şimdi, arkadaşlar, bu vakıfta liyakat sahibi, amacına uygun ne bir sanatçı ne Türk filolojisi üzerine eğitim yapmış kimse ne de milli eğitimden kimse var. Kim var? AKP milletvekilleri var. Kim var? AKP milletvekili adayları var.” 


MAN ADASI BELGELERİNİ HATIRLATTI
Her yerde Cumhurbaşkanına yetkilerin verildiğini belirten CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, AK Parti milletvekillerine seslenerek ‘’Ya, Cumhurbaşkanını niye bu kadar yoruyorsunuz arkadaşlar? Bir tek o mu biliyor her şeyin doğrusunu? Yani RTÜK'e o üye atayacak, Anayasa Mahkemesine o üye atayacak, HSK'ya o üye atayacak, Maarif Vakfına o üye atayacak, aklınıza ne gelirse atayacak. Ya, Cumhurbaşkanının başka işleri var. Ne var Ne var biliyor musun? Man Adası'nda dünürünün, kardeşinin işleri var. Malta Adası'nda Başbakanın çocuklarının işleri var, var da var. Bu kadar meşgul etmeyin. Onların geliri var, gideri var, hesabı var, gelen mi giden mi var.’’ diyerek son haftalarda tartışılan Man Adasına atıf yaptı.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı