Haber
05 Ocak 2018 - Cuma 13:16
 
AK Parti İzmit'ten 'Kadın Erkek Fırsat Eşitliği' paneli
AK Parti İzmit İlçe Başkanlığı tarafından 'Kadın Erkek Fırsat Eşitliği' konulu panel düzenlendi. Panelde konuşan Radiye Sezer Katırcıoğlu, “Komisyonumuzun bir farkı var. Dilekçe alıyoruz. Ayrımcılığa uğrayan kişi bizzet başvuru yapabiliyor” dedi
KOCAELİ Haberi
AK Parti İzmit'ten 'Kadın Erkek Fırsat Eşitliği' paneli

AK Parti İzmit İlçe Başkanlığı tarafından 'Kadın Erkek Fırsat Eşitliği' konulu panel düzenlendi. Yunus Emre Kültür Merkezi'nde düzenlenen panele  İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Başkanı Radiye Sezer Katırcıoğlu, AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Serpil Yılmaz, AK Parti İzmit İlçe Başkanı Hasan Ayaz, AK Parti İzmit İlçe Kadın Kolları Başkanı Betül Yazıcı, AK Parti İzmit İlçe Gençlik Kolları Başkanı Aykut Çağlayan, STK temsilciler, AK Parti ilçe yöneticileri ve partililer katılım sağladı.

 

'AYNI YÜKÜ PAYLAŞIRLAR'
Panelde AK Parti Kocaeli Milletvekili ve Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Başkanı Radiye Sezer Katırcıoğlu, AK Parti İzmit İlçe Kadın Kolları Başkan Yardımcısı Sosyolog Ayla Mercan ve Sosyolog Elin Şehnaz Uysal konuşmacı olarak yer aldı. Panelde İşaret Dili Tercümanı Hülya Alemdar paneli engelli vatandaşlar için işaret diliyle anlatt. Panelin açılışında 'Kadın' adlı kısa bir sinevizyon gösterimi gerçekleştirildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından açılış konuşmasını gerçekleştiren AK Parti İzmit İlçe Başkanı Betül Yazıcı, “Kadın ve erkek Allah'a karşı kul olmanın bütün sorumluluklarını aynı yükle paylaşırlar. Allah katında kadın veya erkek olsun en değerli insan takva sıfatına sahip olanlardır. Onlar sosyal hayatta birbirlerini tamamlamak için görevlendirilmişlerdir. Her iki cinsin farklılıkları ve üstünlükleri vardır. Bu farklılık birinin diğerine hükmetmesi değildir. Fırsat eşitliği konusunda duyarlı olmak ve beraber yükselmeyi hedeflemek gerekmektedir” şeklinde konuştu.

 

'KADIN VE ERKEK BİR KUŞUN KANADI GİBİDİR'
Konuşmasının devamında Yazıcı, “Zira kadınların kendi işlerinin patronu olması, iş dünyasına farklı bir duyarlılık getirecektir. Kadınların sorun çözme kapasitesi oldukça gelişmiştir. Bu bağlamda fırsat eşitliği, çalışma yaşamın sürekliliğini sağlayan, geçmişi uzun olan bir alandır. 2023 hedefi için kadınları daha fazla ekonominin içine sokmalıyız. Erkek ve kadını hasım olarak gören anlayışı asla kabul edemeyiz. Kadınlarımız artık her alanda yerini alıyor. Türkiye nüfusunun yarısını oluşturan kadınların daha aktif katılımı ekonomiyi kalkındırmada önem taşır. Şimdi yazık ki bazı geleneksel anlayışlar kadınları toplumdan uzak bırakmıştır. Unutmayalım kadın ve erkek bir kuşun kanadı gibidir. Biri olmazsa kuş uçamaz. Her türlü şiddetin son bulması için toplumun tümünü kuşatan çalışmalar büyük önem arz ediyor” dedi. Betül Yazıcı'nın konuşmasının ardından 'Kadın Erkek Fırsat Eşitliği' tanıtım videosu izletildi.

 

'TÜRK KADINININ YERİ BELLİDİR'
Betül Yazıcı'dan sonra sözü alan İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, “Bu işi en iyi bilen kişi belli. Ben burada sadece selamlamak için bulunuyorum. Buradan Radiye Hanıma sesleniyorum; erkeklerin haklarını da unutmayın. Zaten aklından zoru olmayan Türk erkeğinin böyle bir komisyona ihtiyacı yok. Onlar hastalıklı tedaviye muhtaç varlıklar. Dedemizden, atamızdan aldığımız güzel gelenekleri düşünürsek zaten bunun lafının edilmemesi lazım. Türk kadınının yeri bellidir. Maalesef bunları bu dönemde daha çok konuşmalıyız. Bunları desteklememiz gerekiyor. Biz belediye olarak yaptığımız çalışmalarda aileyi ve çocuğu ön planda tutuyoruz. Partimizin de, ailemizin de, işlerimizin de moral ve motivasyonu kadınlar olmuştur. Allah kadınlarımızın gönlünü hep ferah tutsun” diye belirtti.

 

'HAKLARDA EŞİTLİK ÇOK ÖNEMLİ'
Havsa Yıldırım'ın moderatörlüğünde gerçekleşen panelde sözü alan Radiye Sezer Katırcıoğlu, “Komisyonumuz 2009 yılında kurulmuş. Şimdiki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı ve bir bütçesi yok. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın böyle bir komisyonun meclis çatısı altında kurulması gerektiğini  belirtmesi üzerine kuruluyor. Bir organ nakli düşünelim. Bir ihtiyaç varsa doku uyuşmasına bakılıyor. Bir organ nakli gibi hayatımızı alıp bizim gibi insanlara koyuyoruz. Haklarda eşitlik çok önemli. Mecliste kadın temsilcimiz de AK Parti ile birlikte çoğaldı” dedi.

 

'BİZZAT BAŞVURU YAPILIYOR'
Katıcıoğlu konuşmasının devamında, “AK Parti'nin 16 yıldır her türlü saldırıya rağmen başı dik çıkıp, başarıya ulaşmasının altında yatan en önemli sebep başörtüsü mağduriyetinin giderilmesidir. Ben 2 yıldır milletvekiliyim. Sizler gibi partinin her alanında çalıştık. Komisyonumuzun bir farkı var. Dilekçe alıyoruz. Ayrımcılığa uğrayan kişi bizzet başvuru yapabiliyor. Bir İnsan Hakları Komisyonunda bir de bizde olan bir diğer madde ise proje üretmek. Ulusal ve Uluslar arası düzeyde projeler hayata geçirebiliyoruz. Kadının siyasette var olması ile ilgili bir proje üretiyoruz. Kanuni düzenlemenin dışında bizler biraz daha aşinalık oluşturmak noktasında insanları getirebilmek üzere çalışmalarımızı yürütüyoruz” diye belirtti. Katırcıoğlu'ndan sonra sözü alan Sosyolog panelist Elin Şehnaz Uysal, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ile ilgili sunum yaptı. Uysal yaptığı sunumda kız ve erkek çocuklar hakkında bilgi verdi.

 

'İSLAM KADINI YÜCELTMİŞTİR'
Uysal'dan sonra sözü alan AK Parti İzmit İlçe Kadın Kolları Başkan Yardımcısı Sosyolog panelist Ayla Mercan, “Ben üniversitede başörtüsü mağduruyum. Ben şu an burada oturuyorsam Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın sayesindedir. Kendisine çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu. Konuşmasının devamında Mercan, ““İslam öncesi ve sonrasında kadının özelliklerine bakacak olursak İslamiyet’ten önce kadın insan olarak görülmüyor. Adı, kimliği, miras, boşanma, evlendiği kişiyi seçme hakkı yok. İslam öncesine baktığımızda şu anda ne kadar şanslı olduğumuzu bir kez daha görebiliyoruz. Cahiliye döneminde de durum içler acısıydı. Kız çocukları diri diri toprağa gömülürdü. İslam kadını yüceltmiştir” dedi.

Kaynak: Editör: OĞUZHAN AKTAŞ
Etiketler: AK, Parti, İzmit'ten, 'Kadın, Erkek, Fırsat, Eşitliği', paneli,
Yorumlar
Haber Yazılımı