Haber
09 Eylül 2018 - Pazar 10:31
 
Aile sağlığı merkezlerinde check-up dönemi başladı
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aile sağlığı merkezlerinde bu yıl başlatılan risk tarama programı ile vatandaşların sağlık durumları hakkında muhtemel hastalıkları daha ortaya çıkmadan önlemeyi amaçladıklarını belirterek, "Bu tarama programı sayesinde vatandaşlarımıza yaş, cinsiyet ve risk gruplarına göre check-up programlarında uygulanan kan basıncı, kan şekeri, kolesterol ve yağ düzeyleri, EKG (kalp grafisi), idrar tahlilleri, karaciğer ve böbrek fonksiyon testleri ile kanser taraması hizmetlerini vereceğiz." dedi.
SAĞLIK Haberi
Aile sağlığı merkezlerinde check-up dönemi başladı

Bakan Koca, "Halk Sağlığı Haftası" dolayısıyla AA muhabirine yaptığı  açıklamada, toplumsal çevrenin sağlık üzerindeki etkilerini inceleyen koruyucu  hekimlik çalışmalarını yürüten, hastalıklara sebep olan etkenleri inceleyen ve  bireylerin hastalanmasına meydan vermeden sebepleri bertaraf eden tıp alanı  olduğunu ifade etti.
 

Herkesin sağlıklı bir çevrede, sağlıklı ve uzun bir hayat sürme hakkı  olduğunu vurgulayan Koca, bunu gerçekleştirmek için de sağlığı kötüleştiren  nedenleri ve toplumdaki hastalık risklerini ortadan kaldırma sorumluluklarının  bulunduğunu, bu amaca yönelik davranılmasıyla daha sağlıklı bir toplum hedefine  ulaşılabileceğini söyledi.
 
 
Koca, Halk Sağlığı Haftası dolayısıyla tedavi edici uygulamaların gerekliliği kadar insan sağlığının korunması ve yaşamın her dönemini sağlıklı ve  kaliteli geçirmelerinin gerekliliğine dikkati çekerek, bu bilinçle çalışmaları  yoğun bir şekilde yürüttüklerini vurguladı.
 
 
Bakanlığın halk sağlığı çalışmaları hakkında bilgi veren Fahrettin Koca, 8 bine yakın aile sağlığı merkezinde 26 bine yaklaşan aile hekimliği  birimleri ile vatandaşların mahallerinde hizmet aldığını belirtti.
 
 
Koruyucu sağlık hizmetlerinin anne karnında başladığına işaret eden  Koca, "Geleceğimizin teminatı olan gelecek nesillerimizin sağlığını korumak adına 13 hastalığa karşı bir milyonu aşkın bebeğimizi ve 2 milyondan fazla okul çağı çocuğumuzu aşılıyoruz. Kısa zamanda bu aşılarımızı ülkemizde üretmeyi hedefliyoruz. Bebeklerimizde olması muhtemel doğumsal ve genetik hastalıkları  erkenden teşhis ve tedavi edebilmek için taramalar yapıyoruz. Çocuklarımızın  psikososyal gelişimlerini takip edip destekleyerek sağlıklı nesillere yatırım  yapıyoruz." dedi.
 
 
"Aile hekiminden randevu alınacak"
 
Sağlık Bakanı Koca, bu yıl başlatılan risk tarama programı ile aile  sağlığı merkezlerinde vatandaşların sağlık durumları hakkında farkındalık  oluşturmak ve muhtemel hastalıkların daha ortaya çıkmadan önlemeyi  amaçladıklarını belirterek, şöyle devam etti:
 
 
"Aile hekimlerimiz tarafından verilen bu hizmetten faydalanmak isteyen  vatandaşlarımız internetten veya 182 numaralı çağrı merkezimizi arayarak Merkezi  Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden aile hekimlerinden randevu alarak ücretsiz  olarak bu programdan istifade edebileceklerdir. Bu tarama programı sayesinde  vatandaşlarımıza yaş, cinsiyet ve risk gruplarına göre check-up programlarında  uygulanan kan basıncı, kan şekeri, kolesterol ve yağ düzeyleri, EKG (kalp  grafisi), idrar tahlilleri, karaciğer ve böbrek fonksiyon testleri ile kanser  taraması hizmetlerini vereceğiz."
 
 
Koca, "Sağlıklı nesiller ve sağlıklı toplumlar, bilinçli ve sağlıklı  annelerin eseri olacaktır" anlayışı ile 15-49 yaş arası tüm kadınlara yönelik  bilgilendirme, eğitim ve evlilik öncesi danışmanlık hizmetleri verdiklerini vurgulayarak, Toplum Sağlığı Merkezleri ve hastanelerde açılan bilgilendirme sınıfları ile anne adaylarını daha sağlıklı bebeklere sahip olabilmeleri ve sağlık içinde büyütebilmeleri için eğitim verdiklerini söyledi.
 
 
"Kanserde erken teşhis hayat kurtarır" prensibiyle meme, rahim ağzı,  kalın bağırsak kanserlerine karşı taram programlarının da yürütüldüğünü ifade  eden Koca, bu sayede yılda 5 milyon vatandaşa eriştiklerini bildirdi.
 
 
Tütün kullanımını azaltmak, gençleri tütün kullanımına başlamaktan  uzak tutmak ve yüzde 70'i tütün kullanmayan vatandaşların haklarını koruyabilmek  amacıyla ile 171 ve 191 numaralı çağrı merkezlerinin 7 gün 24 saat canlı operatör  desteği ile hizmet vermeye devam ettiğini dile getiren Koca, tütünle mücadele  ekiplerinin de sahada kesintisiz denetim ve halka yönelik bilinçlendirme  çalışmalarını yürüttüğünü kaydetti.
 
 
"Hedefimiz sağlıklı yaşam süresini uzatmaktır"
 
Koca, halk sağlığını önlemeye yönelik çalışmalar kapsamında birçok  hastalık türünün azaldığını bazılarının ise tamamen yok olduğunu ifade ederek,  "Verem ile mücadele başarımızın ölçüsü görülme sıklığının azalmış olmasıdır. Bu  başarıyı 174 adet Verem Savaş Dispanseri Birimi ve 20 gezici tarama ekibi ile  elde ettik, mücadelemiz tek bir vaka görülmeyene kadar devam edecektir." dedi.
 
 
Halen faaliyet gösteren 100 Sağlıklı Hayat Merkezinde ve Toplum  Sağlığı Merkezlerinde de pek çok hastalığa sebep olarak gösterilen obezite ile  mücadele faaliyetlerinin yürütüldüğünü belirten Koca, bu kapsamda Tarım ve Orman  Bakanlığı ile işbirliği içinde gıda etiketlerinde değişiklik yapılmasını  sağlayarak alışveriş esnasında vatandaşın sağlıklı gıdaya bilinçli bir şekilde  erişiminin kolaylaştığını vurguladı.
 
 
Sağlıklı beslenme alışkanlıklarının okul çağında çocuklara  kazandırılabilmesi için okullarda "Beslenme Dostu Okul Programlarını" uygulamaya  devam ettiklerini ifade eden Koca, "Okul sağlığına verdiğimiz önemin bir diğer  göstergesi Koruyucu Ağız ve Diş Sağlığı çalışmalarımız. Tüm ilkokullarımızda  öğrencilerimize ücretsiz ağız ve diş sağlığı muayenesi, flor vernik uygulaması  yapmakta, diş fırçası ve macunu dağıtarak farkındalık eğitimi vermekteyiz."  ifadesini kullandı.
 
 
Koca, sağlık durumu nedeniyle evinden çıkamayan vatandaşlara evlerinde  veya ihtiyaç duydukları yerde Evde Sağlık Hizmet ekiplerince ihtiyaçlarının  karşılandığını dile getirerek, şunları kaydetti:
 
 
"Obezite, şeker hastalığı, kanser gibi bulaşıcı olmayan ancak toplumda  yaygınlığı giderek artan hastalıklarla mücadele için sağlıklı beslenmenin  teşviki, hareketli yaşamın desteklenmesi, alınan tuz ve kalori miktarının  sınırlanması gibi çalışmalar yürütmekteyiz. Hedefimiz insanlarımızın sağlıklı  yaşam sürelerini uzatarak, kimseye muhtaç olmadan, keyifli bir hayat sürerek yaş  almalarını sağlamaktır. Bu hedef için tüm sağlık çalışanlarımız fedakarca  çalışmakta ve vatandaşlarımıza hizmet sunmaktadır. Halk sağlığı, hayatımızı her  gün daha iyi, daha güvenli ve daha sağlıklı yapmanın adıdır. İnsanımız için bu  hizmetlerimizi sunarken diğer kamu kurumlarımız, sivil toplum kuruluşları ile  işbirliği içinde çalışmaktayız, ama en kıymetlisi bu konuda vatandaşlarımızın  bize verdiği destektir. Hep birlikte bireysel, toplumsal ve çevresel olarak çok  daha sağlıklı bir seviyeye ulaşacağımıza inancımız tamdır. Tüm vatandaşlarımızın  Halk Sağlığı haftasını tebrik ediyor, sağlıklı ömürler diliyoruz."
Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı