Haber
11 Eylül 2017 - Pazartesi 08:25
 
Irma vardı ABD'de yıkılıyor 6.5 milyon kişi kaçıyor şok haberler
Karayipler ve Küba'da can kayıplarına ve büyük hasara neden olan Irma Kasırgası, ABD'nin Florida eyaletine ulaştı. ABD Başkanı Donald Trump ise Amerikan halkını 'Sonunda burada! Tanrı herkesi korusun' sözleriyle uyardı. Irma kasırgası için 'Kocaman canavar' tanımlaması yapan Trump doğal afet ilan etti. ABD'nin gözde eyaletinde sokaklar fırtınaya terk edilirken halk stadyumlara sığındı.
GÜNCEL Haberi
Irma vardı ABD'de yıkılıyor 6.5 milyon kişi kaçıyor şok haberler

Küba kıyılarından ayrıldıktan sonra Irma Kasırgası önce Florida'nın güneyindeki Florida Keys olarak bilinen adalar grubuna ulaştı. Güneydeki Miami kentinden sonra batı kıyılarındaki Marco Adası ve Naples'e ilerleyen kasırganın kuvvettinin azaldığı belirtiliyor. ABD Ulusal Kasırga Merkezi, kasırganın kategorisinin 2'ye indirildiğini ve rüzgarın en fazla saatte 177 kilometre hızla ilerlediğini açıkladı. En az 3 kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor.

Sokağa çıkma yasağı ilan edildi: Eyaletteki 3,4 milyon eve elektrik verilemezken, Miami kentinin bir kısmı da sular altında kaldı. Bazı kentlerde ise hırsızlığı önlemek için gece sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

KOCAMAN CANAVAR

ABD Başkanı Donald Trump, doğal afet ilanı bildirisini imzaladı ve federal acil yardım mekanizmasının harekete geçirilmesi için onay verdiğini duyurdu. Irma Kasırgası'nın "kocaman canavar" şeklinde tasvir eden Trump, "çok yakında" eyaleti ziyAret edeceğini de söyledi.

6.5 MİLYON KİŞİ EVİNİ TERK ETTİ

Doğal afet ilanı, eyelet sakinlerinin geçici barınaklara yerleştirilmeyi talep edebileceği ve ev ile işyerlerinin tamiri için hibe alabileceği anlamına geliyor. Florida Valisi Rick Scott, tahliye emri verilen yaklaşık 6 buçuk milyon kişiye "evlerinizi hemen terk edin" uyarısı yapmıştı. Bu sayı, eyalet nüfusunun yaklaşık yüzde 30'una denk geliyor.

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı