Haber
03 Ocak 2020 - Cuma 11:33
 
70 Hava Harp Okulu öğrencisine müebbet hapis cezası verildi
Hava Harp Okulu öğrencisi 70 kişi müebbet hapis cezasına çarptırıldı.
GÜNCEL Haberi
70 Hava Harp Okulu öğrencisine müebbet hapis cezası verildi

5 Temmuz 2016’daki darbe girişimine ilişkin 2’si er, 70’i Hava Harp Okulu öğrencisi 72 kişinin yargılandığı davada karar çıktı. Mahkeme, 70 öğrenciye müebbet hapis cezası verdi.

 

3 YIL SONRA GELEN JET KARAR

 

70 Hava Harp Okulu öğrencisi, 15 Temmuz’dan sonra 8 ay tutuklu kaldıktan sonra suçsuz bulunarak tahliye edilmişlerdi. Fakat 3 yıl sonra aynı öğrenciler için tekrar tutuklama kararı alınarak yaklaşık bir ay içinde müebbet hapis cezasına çarptırıldılar.

 

SAVCI 3 YIL SONRA MÜTALAA YAZDI

 

Cumhuriyet savcısı, 23 Kasım 2019 tarihinde açıkladığı mütalaasında darbe girişimi eylemi haricinde öğrencilerin Gülen Cemaati ile irtibatlı olduklarını öne sürdü. Asker öğrenci sanıkların bir kısmının ankesör-sabit hat kontrollü hatta örgütle iletişime geçtiği, bir kısmının daha önce örgüt evine kaldığı veya toplantılara eşlik ettiğini iddia etti. Savcı, 70 Hava Harp Okulu öğrencisinin “Anayasa’yı ihlal” suçundan ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla cezalandırılmasını istedi. Askeri öğrencileri İstanbul’a taşıyan otobüslerde şoförlük yapan 2 er hakkında ise atılı suçu işleme kasıt ve iradelerinin olmadığını ve olayın bu aşamasında hataya düşürdükleri gerekçesiyle ayrı ayrı ceza verilmesine yer olmadığına karar verilmesini talep etti.

Kaynak: (TOPLUMSAL.COM.TR) - TOPLUMSAL.COM.TR Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı