Haber
12 Eylül 2018 - Çarşamba 16:28
 
4 yaşındaki çocukta şarbon çıktı! İşte ilk teşhisin belgesi!
Yetkililer şu ana kadar Kocaeli’de şarbon tanısı konan kimse olmadığını iddia ediyor fakat Darıca Farabi Hastanesi’ne getirilen 4 yaşındaki bir çocukta deri şarbonu olduğu ortaya çıktı
ASAYİŞ YEREL Haberi
4 yaşındaki çocukta şarbon çıktı! İşte ilk teşhisin belgesi!

HASTALIĞI DERİ ŞARBONU ÇIKTI

Kocaeli Gölcük Lütfiye Köyü’nde şarbon nedeniyle karantina uygulaması devam ederken, yetkililer şu ana kadar herhangi bir şarbon vakasına rastlanmadığını, şarbon tanısı konan kimse olmadığını belirtmişti. Yetkililer şarbon tanısı konan kimse olmadığını iddia etse de Darıca Farabi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne şüphe üzerine getirilen Ç. P. (4) isimli bir çocukta deri şarbonu çıktı.

 

TEDAVİSİNE HEMEN BAŞLANDI

Gebze’de oturan ve yediği etten kaynaklı olarak şarbon olduğu iddia edilen Ç. P.’nin hastanedeki tedavisinin devam ettiği gelen bilgiler arasında. Diğer yandan hastanede bu vaka dışında bir şarbon vakasının daha olduğu iddialar arasında.

 

 

 

DERİ ŞARBONU NEDİR?

Şarbonun en sık görülen formudur. Ülkemizde de dünyada da bütün şarbon olgularının yaklaşık yüzde 95'i bu şekilde ortaya çıkar. Sıklıkla hayvan yünleri, derileri ve postlarıyla uğraşanlarda görülür. Bakteri sporların derideki kesik ya da sıyrıklardan girerek deri içinde depolanması sonrası gelişir. Özellikle el, bilek, kol, yüz ve boyun gibi açıkta kalan bölgelerde sık görülür.

 

Kaynak: Editör: OLCAY SANAL
Yorumlar
Haber Yazılımı